Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od I kwartału 2025 roku obowiązywać będzie nowa wysokość składek dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia. Rolnicy za ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie będą teraz płacić 78 złotych miesięcznie, co oznacza wzrost o 18 zł w stosunku do bieżącego roku.
Coraz bliżej święta! Starostwo wodzisławskie przypomina mieszkańcom powiatu, że to, czego nie dadzą rady sami zjeść albo czym chcieliby się podzielić, mogą przynieść do powiatowej "Jadłodzielni", czyli lodówki społecznej.
Zbliża się najbardziej wyczekiwane wydarzenie roku! Już za dwa tygodnie Stadion Śląski zamieni się w pulsujący życiem i muzyką dancefloor, na którym wspólnie pożegnamy 2024 rok. Niezapomniany koncert Sylwester z Dwójką wypełni całą noc przebojami, łącząc pokolenia i muzyczne style. Impreza startuje o godzinie 20:00. Dołącz osobiście...
- Przed nami wyjątkowa, sylwestrowa noc w Kotle Czarownic. O wspaniałą atmosferę zadbają gwiazdy polskiej muzyki - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
W najbliższą niedzielę, 1 grudnia na wodzisławskim rynku odbędzie się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu. Jarmark rozpocznie się o godzinie 8.00.
1 grudnia na sali Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach odbędzie się jarmark zorganizowany przez koło pszczelarzy z Gorzyc. W programie przewidziano prelekcje pszczelarzy i zielarzy. Organizatorzy serdecznie zapraszają. Rozpoczęcie o godzinie 15.00.
Najpierw odbyła się Msza św. w intencji członków zespołu, a następnie spotkanie w jednym z lokali na terenie Krostoszowic, podczas którego wspominano początki zespołu oraz złożono liczne życzenia.
Kiedyś kiszenie kapusty było w naszych domach czymś normalnym i odbywało się w zgodzie z kalendarzem natury, czyli zawsze jesienią.
Na zajęciach, które odbyły się w wiejskim domu kultury dzieci miały okazję same przygotować placki ziemniaczane.
11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale także wspomnienie św. Marcina. Z tym dniem wiąże się tradycja przyrządzania gęsi oraz wypiekania rogali marcińskich. Tradycyjnie w Bełsznicy miała miejsce niecodzienna impreza.
Postaci św. Marcina z Tours nie trzeba nikomu przedstawiać, bowiem od lat Jego święto jest hucznie obchodzone na terenach Raciborszczyzny. Nie inaczej było dzisiaj 09.11.2024r w Bojanowie w gminie Krzanowice, gdzie miejscowe DFK zorganizowało uroczysty pochód, ognisko oraz krótkie przedstawienie historii świętego.
Podsumowanie konkursu odbyło się podczas Forum Sołtysów Województwa Śląskiego w dniu 7 listopada w Pałacu w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. S. Hadyny.
Zespół śpiewaczy Bluszcz działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Bluszczowie wziął udział w XX Turnieju Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli w Suszcu. Głównym punktem jubileuszowego wydarzenia były zmagania konkursowe zespołów śpiewaczych, które oceniało jury w składzie: prof.zw.dr hab.Krystyna Turek, prof.dr hab. Joanna Glenc...
11 listopada, oprócz Narodowego Święta Niepodległości, obchodzi się również dzień św. Marcina. Tego dnia tradycyjnie je się rogale świętomarcińskie oraz podaje gęsinę. Z tej okazji mieszkańcy Budzisk zorganizowali konkurs, pochód z lampionami i inne atrakcje już w piątek, 8 listopada.
Członkowie Terenowego Koła Hodowców Koni Racibórz nie zwalniają tempa. - Konie naszych hodowców wiodą prym, zajmując czołowe lokaty na wystawach - mówi prezes Sylwia Kitel. Koło, największe w całym związku, wyróżnia się także organizacją licznych imprez, jak zawody zaprzęgowe czy tradycyjne procesje, promując hodowlę i pasję do koni w regionie.
Jak informuje ARiMR, do 29 listopada 2024 r. koła gospodyń wiejskich, którym nie przyznano w tym roku wsparcia na działalność statutową, mogą się starać o środki na realizację związanych z nią celów.
Rybnickie służby zostały wezwane do niecodziennej interwencji. Na rynku kicały dwa króliki, które ewidentnie uciekły właścicielowi.