Rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub drób i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z kilkudziesięciu chorób zakaźnych, mogą ubiegać się w o refundację 70 proc. opłaconej składki.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o prowadzonym przez belgijski podmiot LIMA NV wycofaniu soli sezamowej ze względu na możliwą obecność toksyn Alternaria w produkcie.
Biuro Prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowało statystyki wypadków w rolnictwie w roku 2024. Jest coraz bezpieczniej, a to bardzo dobra wiadomość dla rolników.
Główny Inspektor Sanitarny poinformował, iż w wyniku badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono wyższy niż dopuszczalny poziom ochratoksyny A w rodzynkach określonych poniżej.
Śląscy fani polskiej reprezentacji w piłce nożnej już koncentrują się na dwóch datach w czerwcu i we wrześniu. Zaplanowano wówczas mecze kadry na chorzowskim gigancie. Ekipa pod wodzą Roberta Lewandowskiego rozegra na Stadionie Śląskim jeden mecz towarzyski oraz pojedynek w ramach eliminacji Mistrzostwa Świata.
W Dzienniku Ustaw zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmniejszające o 90 proc. opłaty za pobieranie próbek do badań oraz za badania urzędowe bulw ziemniaka przeznaczonych do sadzenia pochodzących z tzw. samozaopatrzenia (tj. bulw ziemniaka innych niż sadzeniaki zaopatrzone w paszport roślin), pobieranych przez...
11 lutego w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego odbyła się konferencja prasowa nt. „Czy miasta województwa śląskiego są gotowe na zmiany klimatu? Pierwszy w Polsce regionalny plan adaptacji do zmian klimatu”. Na konferencję zaprosili: Zarząd Województwa Śląskiego oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Choć pierwotnie miało głównie cel praktyczny, dziś stanowi okazję do przekazywania młodszym pokoleniom wiedzy o dawnych zwyczajach. 11 lutego w Tworkowie odbyło się już osiemnaste spotkanie poświęcone tradycji skubania pierza, zorganizowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Dyrektor Witold Łacny z częstochowskiego oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa uczestniczył w spotkaniu raciborskiego koła Związku Śląskich Rolników. Przyjechał, by poruszyć temat tzw. głodu ziemi – palącej kwestii dla rolników, którzy czekają na dzierżawę gruntów Skarbu Państwa, wcześniej użytkowanych...
Radny powiatowy z klubu PiS Łukasz Mura zwrócił się do dyrektora KOWR z zapytaniem o działania przyspieszające przeprowadzenie przetargów na podział 2,4 tys. ha po Agromaxie na rzecz rolników indywidualnych z powiatu raciborskiego.
9 lutego w Głubczycach przeprowadzono referendum. Mieszkańcy odpowiadali na pytanie: Czy wyrażasz zgodę na planowaną przez inwestorów lokalizację/posadowienie w konsekwencji budowę na obszarze gminy Głubczyce elektrowni wiatrowych?
Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o prowadzonym przez producenta wycofaniu sera MORBIER AOP ze względu na podejrzenie obecności bakterii Escherichia coli produkującej toksynę Shiga (STEC).
Zdaniem Adama Wajdy region „koniem stoi”, dlatego samorząd powinien wspierać hodowców na różne sposoby. Podczas zebrania Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu, zrzeszającego hodowców i pasjonatów z powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz kędzierzyńsko-kozielskiego, zapowiedział rozwój infrastruktury wspierającej hodowców.
– 2024 rok był dla hodowców koni dobry, myślę, że nawet lepszy niż poprzedni – mówi Sylwia Kitel, prezes Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu. Z prezes rozmawialiśmy przy okazji zebrania hodowców w Ligocie Książęcej.
Koleje Śląskie i Polska Grupa Górnicza podpisały list intencyjny, którego efektem ma być zielona transformacja poprzemysłowego terenu kopalni Sośnica. W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Wojciech Saługa, wicemarszałkowie Leszek Pietraszek i Grzegorz Boski, prezes Kolei Śląskich Krzysztof Klimosz, prezydentka Gliwic Katarzyna...
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Lidl sp. z o.o. sp.k. dobrowolnym wycofaniu precli w czekoladzie mlecznej i deserowej. Dystrybutor poinformował, że aktualnie nie można wykluczyć, że spożycie produktu może spowodować uczucie pieczenia w ustach oraz bolesność języka i jamy ustnej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o zmianach. Dzięki obniżeniu poziomu występowania w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaka uproszczone zostały zasady uznawania miejsc produkcji za wolne od bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.