Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Spotkanie rolników w Marklowicach. Konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika i edukacja społeczeństwa

We wtorek, 18 marca  odbyło się spotkanie informacyjne dla rolników Wodzisławia i Jastrzębia-Zdroju zorganizowane przez biuro powiatowe ARiMR z Jastrzębia-Zdroju.

Spotkanie rolników w Marklowicach. Konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika i edukacja społeczeństwaFryderyk Kamczyk
- Spotkanie w powiecie wodzisławskim pokazało jak ważne są spotkania rolników i instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa. Przez całe spotkanie przewijała się myśl, wygłoszona na początku przez pana Lesława Siedlaka, Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie, który podniósł konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika, co zostało przyjęte z dużą aprobatą zgromadzonych i było podnoszone w kolejnych wystąpieniach - podsumowuje oddział powiatowy ARiMR.

Biuro Powiatowe ARiMR w Jastrzębiu-Zdroju oraz gmina Marklowice, przy współpracy z Powiatowym Zespołem Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wodzisławiu Śląskim, zorganizowało forum, które zgromadziło około setkę uczestników. Na początku głos zabrała Wioletta Bober oraz wójt Wiesław Mika, który przed objęciem funkcji wójta był pracownikiem biura ARiMR w Raciborzu. Następnie głos zabrał dyrektor śląskiego oddziału ARiMR Lesław Siedlak, który mówił między innymi o trudnościach, które miały miejsce w roku 2024. Dyrektor zaznaczył, że rolników dotknęły klęski, jak powódź czy inne zjawiska. - Nakreślił zarówno aktualną sytuację dotyczącą wsparcia dla rolnictwa jakiego dokonuje ARiMR, jak i przypomniał działania realizowane w trudnym okresie roku 2024, gdy agencja z sukcesem reagowała na sytuacje kryzysowe dotykające sektor rolniczy - informuje biuro powiatowe ARiMR w Jastrzębiu-Zdroju.

- Spotkanie uświetnili swoją obecnością delegaci Śląskiej Izby Rolniczej oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Komunikaty wygłosili przedstawiciele: Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gliwicach oraz Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Morawskie Wrota” - informuje ARiMR.

Ważne informacje dla rolników

Prelegenci mówili między innymi o konieczności edukacji ludzi. Wskazywali na problemy rolników związane między innymi z tym, że "produkcja nie pachnie". Uciążliwości te jednak są naturalne i związane z bezpieczeństwem żywnościowym, które jest najistotniejsze. Jak wskazywano, bez różnego typu urządzeń człowiek przeżyje, jednak bez pożywienia nie przeżyje. Przedstawiciel KRUS-u mówił między innymi o rentach wdowich. Bardzo interesujący wykład wygłosiła przedstawicielka Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, która mówiła o nawozach i kontrolach podejmowanych przez inspektorat. PIORiN zajmuje się między innymi niewłaściwym sposobem stosowania środków ochrony roślin. Jak wskazywano inspekcja ma dane zakupu takich środków nawet jeśli zakup ten był przez Internet. Środki, które zostały zakupione a nie spełniają wymogów powinny zostać oddane do PSZOK-u. Chodzi tutaj głównie o fosforek glinu i fosforek magnezu. Przypomniano, że od 26 lutego nastąpiła zmiana opłaty za badanie ziemniaków, opłata została pomniejszona o 90 procent.

Pisaliśmy o tym również w materiale: 

https://www.nowiny.pl/237951-badania-ziemniakow-nizsze-oplaty-za-pobieranie-probek.html

Głos zabrał też Janusz Wita, członek zarządu Śląskiej Izby Rolniczej, który prowadzi gospodarstwo rolne w Połomi. Wita mówił między innymi o potrzebie reedukacji społeczeństwa gdyż istnieje wiele nieprawdziwych informacji lub pomysłów, które niszczą rolnictwo. Wskazał też, że ubywa osób, które chcą zajmować się rolnictwem. Wskazywał na pomysły różnych środowisk, które stwierdzają, że np. krowa marnuje wodę i nie powinno się ich hodować lub inne dziwne stwierdzenia. Wita podkreślił, że ważne jest edukacja w tym zakresie. 

Zobacz również materiał:

https://agronowiny.pl/wiadomosci/236788-jakie-wyzwania-czekaja-na-rolnikow-w-2025-roku.html

Co nowego w systemie wsparcia w 2025 roku?

W drugiej części spotkania przedstawiono zmiany w systemie wsparcia w roku 2025.

- Prezentacja na temat zmian na rok 2025 w systemie wsparcia bezpośredniego, wygłoszona przez pana Krzysztofa Drzymalskiego, Naczelnika Wydziału Płatności Bezpośrednich i Pomocy Krajowej w wodzisławskim Biurze Powiatowym ARiMR w Jastrzębiu-Zdroju, wzbudziła duże zainteresowanie wśród zgromadzonych rolników. Uwagę hodowców zwierząt zwróciły informacje dotyczące Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, zaprezentowane przez pana Krzysztofa Okonia – pracownika Biura Powiatowego ARiMR w Jastrzębiu-Zdroju - informuje ARiMR.

Konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika

- Spotkanie w powiecie wodzisławskim pokazało jak ważne są spotkania rolników i instytucji działających na rzecz wsi i rolnictwa. Przez całe spotkanie przewijała się myśl, wygłoszona na początku przez pana Lesława Siedlaka, Dyrektora Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Częstochowie, który podniósł konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika, co zostało przyjęte z dużą aprobatą zgromadzonych i było podnoszone w kolejnych wystąpieniach - podsumowuje oddział powiatowy ARiMR.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Maczuga (62.245. * .162) 19.03.2025 11:16
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu