Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
O nowym Rafako mówiono już przy powitaniu na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 

Spotkanie bardzo szerokiego grona ludzi biznesu, polityki i innych sektorów życia społecznego to trzydniowy (23-25 kwietnia) Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jednym z otwierających to wydarzenie był marszałek Województwa Śląskiego...

Problemy targowiska w Wodzisławiu. Brakuje miejsc parkingowych 

Sprzedawcy i klienci targowiska przy ulicy Rzecznej zwrócili się z prośbą o interwencję. Chodzi o brak parkingu i utrudnienia z tym związane. Problem pojawił się w momencie przeniesienia targowiska z ulicy Bogumińskiej, gdzie wcześniej znajdowało...

Śląskie na weekend. Spacerując po chorzowskim Parku Śląskim 

Widoki z lotu ptaka, japońskie klimaty oraz kultowe dla regionu kąpielisko z morską falą są niektórymi z atrakcji Parku Śląskiego, który znajduje się obok Stadionu Śląskiego i Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia w Chorzowie. Nowiny...

Jarmark staroci w Wodzisławiu. Przyjechali wystawcy i pasjonaci z całego regionu [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 6 kwietnia na wodzisławskim rynku odbył się tradycyjny  jarmark staroci. Impreza jest zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.

Zapachniało Wielkanocą w Czyżowicach [ZDJĘCIA] 

30 marca w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbył się pokaz stołów wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Wodzisławskiego. 

Śląskie na weekend. Podziemna przygoda z górniczym pozdrowieniem. Sztolnia Luiza i Kopalnia Guido [FILM] 

Zjechaliśmy pod ziemię, ponad 300 metrów w dół. I czuliśmy się świetnie. Poczuć się jak górnik - ten sprzed wieku i ten współczesny można w zabrzańskim Muzeum Górnictwa. Wizyta Nowin w Sztolni Luiza oraz w Kopalni Guido.

Jutro protest branży transportowej w Łaziskach i Gorzyczkach 

W urzędzie gminy w Gorzycach odbyło się spotkanie w sprawie zaplanowanego na dzień 28 marca zgromadzenia przedstawicieli branży transportowej na odcinku drogi powiatowej między rondem w Łaziskach a rondem w Gorzyczkach. 

Miasto wynajmowało im działki bez dojazdu. Teraz muszą się wynieść 

Od wielu lat kilkanaście osób dzierżawiło od urzędu działki przy ulicy Brzozowej w Wodzisławiu Śląskim na byłym terenie po kopalni 1 Maja. W grudniu wszyscy dostali wypowiedzenie umowy.

Spotkanie rolników w Marklowicach. Konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika i edukacja społeczeństwa 

We wtorek, 18 marca  odbyło się spotkanie informacyjne dla rolników Wodzisławia i Jastrzębia-Zdroju zorganizowane przez biuro powiatowe ARiMR z Jastrzębia-Zdroju.

Przez drogi prąd Śląsk traci gospodarczo. - Czujemy zadyszkę - mówi marszałek Wojciech Saługa 

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego wypracowała stanowisko na temat polityki klimatycznej i energetycznej. Zdaniem członków rady potrzebna jest dyskusja o zreformowaniu tej polityki. - Żeby była bardziej przyjazna dla przedsiębiorców i...

Ludwik Konarzewski

ur. 18.08.1885, zm. 02.10.1954

„Zostanę artystą i założę szkołę dla najbiedniejszych talentów, będę ich uczył i żywił bezpłatnie, aby nie cierpieli tak jak ja, któremu nikt nie chce pomóc” – mówił sobie, gdy jako biednemu chłopakowi z wielkim trudem przychodziło mu zdobywanie wiedzy.

Urodził się 18 sierpnia 1885 r. w Wilanowie pod Warszawą, jako syn Stanisława, kompozytora i muzyka, oraz Marii Malinowskiej. Ukończył gimnazjum w Warszawie i tam też rozpoczął w 1904 r. naukę w Szkole Sztuk Pięknych. W następnym roku brał udział w rozruchach rewolucyjnych, jakie ogarnęły wówczas Królestwo Polskie. W obawie przed grożącymi mu z tego powodu represjami, opuścił Warszawę i udał się do Krakowa, gdzie w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych kontynuował studia plastyczne. Po ich zakończeniu w 1910 r. odbył dwuletnią podróż edukacyjną do Paryża, Rzymu, Mediolanu i Wiednia. W podróży tej towarzyszył mu poznany w czasie studiów krakowskich kolega, Jan Wałach z Istebnej, którego siostrę Jadwigę niebawem też poznał i pojął za żonę w 1914 r. Po ślubie małżonkowie wyjechali do Kamieńczyka nad Bugiem, gdzie w tym czasie ojciec Ludwika był organistą. Tam zastał ich wybuch I wojny światowej, a ponieważ uznano ich za „osoby podejrzane” spotkała ich deportacja w głąb Rosji do położonej na Syberii wsi Graczówki w okolicach Buzułuku. Wśród tamtejszej ludności, m.in. polskich wygnańców, Konarzewski prowadził wraz z żoną ożywioną działalność dydaktyczną, kulturalną i społeczną, i jednocześnie intensywnie uprawiał malarstwo.

W 1920 r. Konarzewscy powrócili do Polski, osiedlili się w Ustroniu i na zakupionym na Andziałówce w Istebnej kawałku ziemi postawili w 1922 r. dom mieszkalny, a przy nim w ciągu kilku następnych lat szereg obiektów: kapliczkę wotywną za szczęśliwy powrót do kraju (1923 r.), budynek przeznaczony na muzeum regionalne (1924), pensjonat dla gości (1926 – 1928), szkołę rzemiosła artystycznego wraz z pracowniami rzeźbiarską i malarską (1930 – 1932). Zespół tych wszystkich budynków, nazwany Bucznikiem, służył bezpłatnemu utrzymywaniu i kształceniu utalentowanej młodzieży góralskiej, a z czasem i z innych regionów, w zakresie malarstwa i sztuki kościelnej oraz działalności wystawienniczej. Tym samym Konarzewski realizował i czynił zadość swoim młodzieńczym zamiarom. Za jego też sprawą mała górska miejscowość, jaką była Istebna, przekształciła się w prężny ośrodek kulturalno-towarzysko-letniskowy. Dzielnie pomagała mu w tym jego żona, która jednak wycieńczona nabytą podczas syberyjskiej tułaczki chorobą, zmarła w 1932 r. Ponowne małżeństwo zawarł z Klementyną Rozwadowską.

Po wybuchu II wojny światowej Konarzewski opuścił Istebnę. Okres okupacji spędził w Krakowie i okolicy, realizując różne prace artystyczne w kilku tamtejszych kościołach i klasztorach. W tym czasie Niemcy zniszczyli doszczętnie cały jego istebniański ośrodek na Buczniku i wszystkie zgromadzone w nim zbiory malarstwa, rzeźby, wytworów rzemiosła ludowego i artystycznego. Po zakończeniu wojny uruchomił w Katowicach swoją pracownię i postarał się o powstanie pod koniec 1945 r. szkoły artystycznej w Rydułtowach, w której młodzież uczyła się rzeźby w węglu, rysować, malować i przyswajać wiele innych umiejętności plastycznych. Szkoła ta jako Ognisko Kultury Plastycznej przeszła w 1949 r. pod zarząd Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1954 r. jej kierownictwo objął syn Konarzewskiego – Ludwik junior. W 1948 r. wspólnie z synem wybudował w Istebnej, gdzie czuł się szczęśliwy, drewniany budynek mieszczący pracownię malarstwa, ceramiki i rzeźby w drewnie, w której mogli rozwijać swój talent miejscowi twórcy ludowi. Zmarł 2 października 1954 r. w Istebnej i został pochowany na tamtejszym cmentarzu obok żony Jadwigi i ojca Stanisława.

Paweł Porwoł