Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
O nowym Rafako mówiono już przy powitaniu na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 

Spotkanie bardzo szerokiego grona ludzi biznesu, polityki i innych sektorów życia społecznego to trzydniowy (23-25 kwietnia) Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jednym z otwierających to wydarzenie był marszałek Województwa Śląskiego...

Problemy targowiska w Wodzisławiu. Brakuje miejsc parkingowych 

Sprzedawcy i klienci targowiska przy ulicy Rzecznej zwrócili się z prośbą o interwencję. Chodzi o brak parkingu i utrudnienia z tym związane. Problem pojawił się w momencie przeniesienia targowiska z ulicy Bogumińskiej, gdzie wcześniej znajdowało...

Śląskie na weekend. Spacerując po chorzowskim Parku Śląskim 

Widoki z lotu ptaka, japońskie klimaty oraz kultowe dla regionu kąpielisko z morską falą są niektórymi z atrakcji Parku Śląskiego, który znajduje się obok Stadionu Śląskiego i Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia w Chorzowie. Nowiny...

Jarmark staroci w Wodzisławiu. Przyjechali wystawcy i pasjonaci z całego regionu [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 6 kwietnia na wodzisławskim rynku odbył się tradycyjny  jarmark staroci. Impreza jest zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.

Zapachniało Wielkanocą w Czyżowicach [ZDJĘCIA] 

30 marca w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbył się pokaz stołów wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Wodzisławskiego. 

Śląskie na weekend. Podziemna przygoda z górniczym pozdrowieniem. Sztolnia Luiza i Kopalnia Guido [FILM] 

Zjechaliśmy pod ziemię, ponad 300 metrów w dół. I czuliśmy się świetnie. Poczuć się jak górnik - ten sprzed wieku i ten współczesny można w zabrzańskim Muzeum Górnictwa. Wizyta Nowin w Sztolni Luiza oraz w Kopalni Guido.

Jutro protest branży transportowej w Łaziskach i Gorzyczkach 

W urzędzie gminy w Gorzycach odbyło się spotkanie w sprawie zaplanowanego na dzień 28 marca zgromadzenia przedstawicieli branży transportowej na odcinku drogi powiatowej między rondem w Łaziskach a rondem w Gorzyczkach. 

Miasto wynajmowało im działki bez dojazdu. Teraz muszą się wynieść 

Od wielu lat kilkanaście osób dzierżawiło od urzędu działki przy ulicy Brzozowej w Wodzisławiu Śląskim na byłym terenie po kopalni 1 Maja. W grudniu wszyscy dostali wypowiedzenie umowy.

Spotkanie rolników w Marklowicach. Konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika i edukacja społeczeństwa 

We wtorek, 18 marca  odbyło się spotkanie informacyjne dla rolników Wodzisławia i Jastrzębia-Zdroju zorganizowane przez biuro powiatowe ARiMR z Jastrzębia-Zdroju.

Przez drogi prąd Śląsk traci gospodarczo. - Czujemy zadyszkę - mówi marszałek Wojciech Saługa 

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego wypracowała stanowisko na temat polityki klimatycznej i energetycznej. Zdaniem członków rady potrzebna jest dyskusja o zreformowaniu tej polityki. - Żeby była bardziej przyjazna dla przedsiębiorców i...

Rufin Kominek

ur. 27.10.1921, zm. 24.09.2002

Urodził się 27 października 1921 r. w Biertułtowach. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie to Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). Dyplom uzyskał na wydziale ceramiki artystycznej w 1953 r. Od roku 1950 łączył studia z pracą na macierzystej uczelni. W Katedrze Ceramiki Artystycznej i Przemysłowej pracował jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Przeszedł tam kolejne szczeble naukowej kariery. W 1969 r. został samodzielnym pracownikiem w stopniu docenta, obejmując jednocześnie kierownictwo wydziału ceramiki artystycznej. Zarazem prowadził Pracownię Projektowania Ceramiki Przemysłowej. W 1975 r. został powołany na stanowisko prorektora ds. artystyczno-badawczych. Był wieloletnim dziekanem wydziału ceramiki i szkła, zaś w latach 1983 – 1984 pełnił funkcję rektora swej macierzystej uczelni. Od 1986 r. był profesorem nadzwyczajnym PWSSP we Wrocławiu. Rok później przeszedł w stan spoczynku.

Od 1954 r. brał czynny udział w wielu wystawach, m.in. w Wystawie Plastyki Współczesnej w Sopocie w 1959 r., w Ogólnopolskich Wystawach Ceramiki i Szkła we Wrocławiu w latach 1954 i 1960. Z czasem zaczął wystawiać swoje prace za granicą – po raz pierwszy na Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej w Fanzy we Włoszech. W pierwszej Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej AIC w Pradze 1962 uzyskał pierwszy swój międzynarodowy sukces. Za eksponowane tam prace zdobył tam złoty medal. W Dreźnie eksponował swoje prace na Wystawie Współczesnej Ceramiki i Szkła Polskiego w 1964 r. Rok później wziął udział Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Współczesnej w Genewie. Swoje prace wystawiał również na Międzynarodowej Wystawie w Waszyngtonie w 1965 r. Później kolejno uczestniczył w wystawach Intersymposium Ceramiki w Bechyne i Pradze w 1966 r., w Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej AIC w Istambule w 1967 r. Kolejna wystawa, w której brał udział to Intersymposium Ceramiki w Gmundenie i Wiedniu 1967 r., a w 1968 wystawiał na Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris we Francji. W latach 1969 – 70 brał udział w Wystawie Polskiej Sztuki Użytkowej w Moskwie i Rydze. W 1969 r. wystawiał swe prace na Międzynarodowej Wystawie Rzemiosła Artystycznego w Stuttgarcie, a w 1970 r. w Pierwszej Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej w Sopocie. W tym samym roku uzyskał dyplom honorowy Biennale Ceramiki Artystycznej w Valauris we Francji. W 1972 r. wystawiał prace na Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej AIC Londyn i ponownie wziął udział w Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris. W 1972 r. wystawiał swe prace w Bassano del Grapa we Włoszech. W 1973 r. wystawiał prace na Wystawie Ceramiki Wrocławskiej w Dreźnie. Brał też udział w Wystawie Sztuki Polskiej w Duisburgu i Quadriennale Sztuki Użytkowej w Erfurcie. Rok 1974 to ,,Prezentacje” we Wrocławiu oraz Ogólnopolska Wystawa Architektury Wnętrz w Zachęcie w Warszawie. W tym też roku odniósł kolejny międzynarodowy sukces, zdobywając nagrodę honorową jury Quadriennale Sztuki Użytkowej w Erfurcie.

Za swoją działalność artystyczną oraz dydaktyczną otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym medal 10-lecia PRL, Złoty Krzyż Zasługi, złotą odznakę „Budowniczy Wrocławia”, oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 24 września 2002 r. we Wrocławiu.

Artur Marcisz