Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
O nowym Rafako mówiono już przy powitaniu na XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach 

Spotkanie bardzo szerokiego grona ludzi biznesu, polityki i innych sektorów życia społecznego to trzydniowy (23-25 kwietnia) Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Jednym z otwierających to wydarzenie był marszałek Województwa Śląskiego...

Problemy targowiska w Wodzisławiu. Brakuje miejsc parkingowych 

Sprzedawcy i klienci targowiska przy ulicy Rzecznej zwrócili się z prośbą o interwencję. Chodzi o brak parkingu i utrudnienia z tym związane. Problem pojawił się w momencie przeniesienia targowiska z ulicy Bogumińskiej, gdzie wcześniej znajdowało...

Śląskie na weekend. Spacerując po chorzowskim Parku Śląskim 

Widoki z lotu ptaka, japońskie klimaty oraz kultowe dla regionu kąpielisko z morską falą są niektórymi z atrakcji Parku Śląskiego, który znajduje się obok Stadionu Śląskiego i Śląskiego Wesołego Miasteczka Legendia w Chorzowie. Nowiny...

Jarmark staroci w Wodzisławiu. Przyjechali wystawcy i pasjonaci z całego regionu [ZDJĘCIA] 

W niedzielę, 6 kwietnia na wodzisławskim rynku odbył się tradycyjny  jarmark staroci. Impreza jest zawsze w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.

Zapachniało Wielkanocą w Czyżowicach [ZDJĘCIA] 

30 marca w Ośrodku Kultury w Czyżowicach odbył się pokaz stołów wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Wodzisławskiego. 

Śląskie na weekend. Podziemna przygoda z górniczym pozdrowieniem. Sztolnia Luiza i Kopalnia Guido [FILM] 

Zjechaliśmy pod ziemię, ponad 300 metrów w dół. I czuliśmy się świetnie. Poczuć się jak górnik - ten sprzed wieku i ten współczesny można w zabrzańskim Muzeum Górnictwa. Wizyta Nowin w Sztolni Luiza oraz w Kopalni Guido.

Jutro protest branży transportowej w Łaziskach i Gorzyczkach 

W urzędzie gminy w Gorzycach odbyło się spotkanie w sprawie zaplanowanego na dzień 28 marca zgromadzenia przedstawicieli branży transportowej na odcinku drogi powiatowej między rondem w Łaziskach a rondem w Gorzyczkach. 

Miasto wynajmowało im działki bez dojazdu. Teraz muszą się wynieść 

Od wielu lat kilkanaście osób dzierżawiło od urzędu działki przy ulicy Brzozowej w Wodzisławiu Śląskim na byłym terenie po kopalni 1 Maja. W grudniu wszyscy dostali wypowiedzenie umowy.

Spotkanie rolników w Marklowicach. Konieczność podniesienia prestiżu pracy rolnika i edukacja społeczeństwa 

We wtorek, 18 marca  odbyło się spotkanie informacyjne dla rolników Wodzisławia i Jastrzębia-Zdroju zorganizowane przez biuro powiatowe ARiMR z Jastrzębia-Zdroju.

Przez drogi prąd Śląsk traci gospodarczo. - Czujemy zadyszkę - mówi marszałek Wojciech Saługa 

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego wypracowała stanowisko na temat polityki klimatycznej i energetycznej. Zdaniem członków rady potrzebna jest dyskusja o zreformowaniu tej polityki. - Żeby była bardziej przyjazna dla przedsiębiorców i...

Jan Skupień

ur. 10.12.1888, zm. 01.09.1978

Jan Skupień urodził się w 1888 r. w Biertułtowach. Był synem Walentego i Petroneli z domu Musiolik. Od 1911 r. pracował nad uświadamianiem narodowym, poprzez Towarzystwo św. Józefa prowadząc chór w Biertułtowach. Należał do Towarzystwa Kleisies, które uczyło polskości robotników, rzemieślników i chłopów. Brał udział w I wojnie światowej. W styczniu 1919 r. zorganizował w ramach POW kompanię liczącą 250 ludzi i dowodził nią podczas pierwszego powstania. Po jego upadku musiał uciekać. Ukrywał się najpierw w Marklowicach, potem schronił się w Sosnowcu. Brał udział w drugim powstaniu, a w trzecim był szefem administracyjno-gospodorczym kompanii biertułtowskiej. W okresie plebiscytu występował jako aktor i śpiewak w zespole amatorskim. Dzięki temu wyjeżdżał na zabawy weselne, sławiąc imię Polski narodowymi pieśniami. W 1922 r. zamknął swój sklep spożywczy w Bierułtowach i przeniósł się do Wodzisławia Śl., gdzie otworzył sklep obuwniczy. W okresie między I a II wojną światową był wodzisławskim radnym. Za jego kadencji rada składała się z osiemnastu radnych polskich i dziewięciu niemieckich. Od 1930 do 1936 r. był prezesem Sokoła w Wodzisławiu. W trakcie II wojny światowej nie chcąc wpaść w ręce hitlerowskie, wyjechał do centralnej Polski. Do Wodzisławia powrócił po jego wyzwoleniu w marcu 1945 r. Wówczas zaczął udzielać się społecznie. Zmarł w 1978 r. Za swoją działalność propolską został odznaczony: Śląskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Krzyżem Zasłużonych dla ówczesnego województwa katowickiego oraz Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

W 1913 r. Jan Skupień poślubił Konstantynę Szczecinę z Pszowa, która od listopada 1939 r. zaangażowana była w działalność konspiracyjną. Prowadziła punkt kontaktowy, ukrywała i żywiła partyzantów i konspiratorów. Została aresztowana w sierpniu 1944 r. Przekazano ją najpierw gestapo w Rybniku, a następnie przesłano ją do niemieckiego nazistowskiego obóz koncentracyjny w Ravensbrück. Po ewakuacji tego obozu dostała się do obozu w KL Bergen – Belsen gdzie zmarła na tyfus 10 kwietnia 1945 r. Kilka lat po śmierci żony Jan Skupień ponownie się ożenił.

Jadwiga pseudonim „Wisia”, córka Jana i Konstantyny urodziła się 1 listopada 1915 r. Tak jak rodzice była również zaangażowana w działalność propolską. Na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej, otrzymała na własność sklep po rodzicach. W tym też okresie ukończyła kurs pielęgniarski, dlatego podczas działań wojennych w 1939 r. była pielęgniarką w szpitalu w Wodzisławiu. Opiekowała się także rannymi żołnierzami niemieckimi. W maju 1940 r. wstąpiła do organizacji konspiracyjnej „Orzeł Biały”. Odtąd mieszkanie Jadwigi stało się punktem kontaktowym dla ZWZ/AK. We wrześniu 1944 r. przeniesiono ją do pracy w Zakładach Chemicznych w Kędzierzynie. W październiku tego samego roku organizacja AK została w Rybniku po raz kolejny zdekonspirowana, skutkiem czego Jadwiga została aresztowana. Po kilku dniach pobytu na gestapo w Rybniku przez znajomą współaresztowaną przekazała informację koleżankom z organizacji – Helenie i Annie Krak – by się do niczego nie przyznawały, bo ona niczego na przesłuchaniach nie powiedziała. Wiadomość wpadła jednak w ręce gestapowców, więc torturami chcieli wymusić na Jadwidze przyznanie się do przynależności do organizacji. Dziewczyna, bojąc się, że nie wytrzyma tortur i może zdradzić koleżanki, usiłowała popełnić w więzieniu samobójstwo, podcinając sobie żyły. Została jednak zawieziona do szpitala i starano się utrzymać ją przy życiu. 17 stycznia 1945 r. z więzienia w Rybniku, przesłano ją do więzienia śledczego w Mysłowicach, gdzie przebywała przez trzy dni. Z uwagi na zbliżającą się do obozu Armię Radziecką, przetransportowano ją wraz z innymi więźniarkami do KL Ravensbrück, a następnie do KL Mauthausen do filii w Schergenkub. Odzyskała wolność, gdy wyzwolony został obóz w maju 1945 r.

Justyna Koniszewska


Autorka korzystała m.in. z publikacji „Ofiary terroru hitlerowskiego okupanta 1939/45 z terenu byłego powiatu wodzisławskiego” autorstwa Pawła Gleńska.