Rozpoczął się okres dożynek. W wielu miejscowościach rolnicy dziękują Bogu za plony. Dla wielu jest to pasja, którą realizują od dzieciństwa. Nie wyobrażają sobie bowiem, że ziemia, która jest świętością może leżeć odłogiem.
Przetarg na "odłów i eliminację nutrii" wprowadził w zdumienie wielu mieszkańców Rybnika i regionu. Sprawa stała się problemem wizerunkowym dla władz miasta, które deklarują działania w obronie gryzoni.
Trwają działania w Ustroniu na skrzyżowaniu ul. Cieszyńskiej z Katowicką. W wyniku wypadku śmierć poniosła jedna osoba. Służby apelują do podróżnych o ostrożność.
Sympatyczne gryzonie znajdują się na liście inwazyjnych gatunków obcych, ktore zagrażają bioróżnorodności.
W niedzielę, 25 sierpnia 2024 roku, mieszkańcy Owsiszcz w powiecie raciborskim po raz kolejny podziękowali za rolniczy trud.
Planowana budowa elektrowni fotowoltaicznych na terenie Gminy Lubomia spowoduje zawężanie naturalnych terenów bytowania dzikich zwierząt, które w poszukiwaniu pokarmu coraz bardziej zmuszone będą do eksploracji terenu w pobliżu ludzkich domostw. Należy spodziewać się, że w przypadku powstania elektrowni fotowoltaicznych na znacznym obszarze...
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. Resort dodaje, że jest to przełom na skalę światową.
W weekend 17-18 sierpnia mieszkańcy Grzegorzowic i okolic bawili się na kolejnej edycji Bamberparty. Drugiego dnia odbył się turniej sołectw, czyli tzw. Spartakiada, w której brały udział sąsiedzkie sołectwa.
To nie był łaskawy rok dla Makowa (gm. Pietrowice Wielkie). Rolnicy musieli stawić czoła kapryśnej pogodzie, która w kilka minut potrafiła zniszczyć owoce ich ciężkiej pracy. Mimo to nie tracą wiary, licząc, że najgorsze mają już za sobą. Maków, jako pierwsza wioska, rozpoczęła maraton dożynkowy na terenie gminy Pietrowice Wielkie....
Dożynki w gminie Kornowac i na ziemi raciborskiej zaczęły maleńkie Łańce. W sobotę 17 sierpnia spod miejscowego GOK-u i OSP ruszył w wieś skromny, ale kolorowy korowód - ze scenkami, władzami w bryczce i klasycznymi ursusami.
W niedzielę, 18 sierpnia odbędzie się tradycyjna pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich. Zaproszenie wystosował arcybiskup Adrian Galbas. Mszy świętej na kalwaryjskim wzgórzu, której będzie przewodniczył kard. Gerhard Ludwig Müller, który wielokrotnie krytycznie odnosił się do niektórych decyzji Watykanu.
15 sierpnia w Kościele obchodzona jest uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu dokonuje się poświęcenia ziół i kwiatów.
W drugiej części wywiadu z lekarzem weterynarii Agatą Bytner, która od 15 lat zajmuje się leczeniem zwierząt, specjalizującą się w leczeniu dyskopatii psów, rozmawiamy o chorobach psów i kotów, wściekliźnie i włośnicy i innych aspektach wetererynarii.
W Strzybniku wybrano nowego sołtysa, co oznacza, że kolejna miejscowość w gminie Rudnik podjęła decyzję o przyszłości swojej wioski na nadchodzące lata.
Do naszej redakcji wpłynęło stanowisko Śląskiego Związku Pszczelarzy wraz z informacją urzędu gminy, które dotyczy zbiórki podpisów, która odbyła sie 14 lipca na trutowisku w Murckach podczas XXI Spotkania Pszczelarzy Śląskich.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół.
Z lekarzem weterynarii Agatą Bytner, która od 15 lat zajmuje się leczeniem zwierząt, specjalizującą się w leczeniu dyskopatii psów, w pierwszej części naszego wywiadu rozmawiamy o studiach weterynarii i o wykonywanej pracy.