We wtorek (16.04) strażacy z Lubomi zostali zadysponowani do działań przy ulicy Mickiewicza w Lubomi. W samochodzie znajdował się pająk przypominający "czarną wdowę". Jak się okazało przypuszczenia zgłaszającego nie były bezpodstawne.
Leśnicy patrzą z niedowierzaniem na widok, gdy ktoś decyduje się wywozić śmieci do rezerwatu Łężczok. - Śmieci w lesie to wyjątkowo bolesny temat - komentują.
Jak informuje Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku będzie się można ubiegać o wsparcie na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych.
Do Wodzisławia Śląskiego przyjechali pasjonaci staroci z całego regionu. Impreza tradycyjnie odbywa się na rynku.
Ze względu na ciszę wyborczą, która rozpoczyna się w sobotę i trwa do końca głosowania w niedzielę wieczorem, ograniczamy możliwość komentowania informacji zamieszczonych w portalach: agronowiny.pl, ezory.pl, jastrzębieonline.pl oraz nowiny.pl.
W czwartek 4 kwietnia do biur poselskich Gabrieli Lenartowicz, Michała Wosia, Pawła Jabłońskiego oraz senatora Henryka Siedlaczka zapukali rolnicy. - Jak byłoby dobrze, to nie byłoby nas tutaj dzisiaj - usłyszeliśmy od gospodarzy. Rolnicy "w prezencie" przynosili gnojowicę oraz zieloną farbę symbolizującą Zielony Ład, całość w estetycznym...
Przedstawiciele rolników z naszego regionu złożyli wizytę w biurach europosła i posłów z naszego regionu. Potraktowali równo polityków Lewicy, KO, PiS i Konfederacji. W Rybniku nie zastali ani jednego parlamentarzysty.
Anna Zasada-Chorab - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przyznaje że działalność w sektorze socjalnym jest jej pasją. Samorządność także. To była wiceprezydent Siemianowic Śląskich.
W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia na wodzisławskim rynku odbędzie się jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Jak informuje ARiMR, od 25 marca 2024 r. koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich mogą składać w biurach powiatowych wnioski o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa.
W siodle, bryczkach, traktorami i na rowerach - tak kilkadziesiąt osób udało się w poniedziałek, 1 kwietnia polnymi drogami z Zawady Książęcej przez Ciechowice i Łęg, by prosić o urodzaj i szczęśliwy przebieg żniw.
W tym roku w uroczystej procesji wzięło udział około 100 koni wraz z jeźdźcami. O 13.00 wraz z dźwiękiem dzwonów kościelnych rozpoczęła się procesja, a jej zwieńczeniem były "wyścigi" na okolicznych polach. W dalszej części obchodów odbyły się uroczyste nieszpory, a wieczorem w restauracji REGE pożegnano czas postu i rozpoczęto...
Proboszcz Norbert Nowotny tradycyjnie podzielił się trasą z Janem Płaczkiem i pokonał wierzchem połowę dystansu procesyjnego. W Sudole jest zawsze tradycyjnie - 4 przystanki na modlitwę i tzw. rajtowanie na finał. W tym roku ponownie po małej ceście, bo ulica Topolowa wyasfaltowana.
Początki Wielkanocnej Procesji Konnej w Pietrowicach Wielkich sięgają dawnych czasów, trudnych do precyzyjnego określenia. Niemniej jednak można z pewnością stwierdzić, że ta tradycja ma korzenie zakorzenione głęboko w sercach mieszkańców i stanowi niezbywalny element lokalnego dziedzictwa.
Informacja o szczątkach dinozaura znalezionych podczas robót przy zbiornikach przeciwpowodziowych to żart Nowin. Co prawda inwestycja faktycznie ma miejsce jednak dotychczas nie znaleziono szczątków. Daliście się nabrać?
AKTUALIZACJA
Tradycyjnie w Wielką Sobotę odbywa się obrzęd poświęcenia pokarmów, które wierni przynoszą do kościoła w koszyczkach.
Prezydent najważniejszego ze śląskich miast to wieloletni samorządowiec, kontynuator działań Piotr Uszoka, swego byłego szefa w katowickim urzędzie.