Kilkanaście lat temu w ogrodach przy domach jednorodzinnych nie brakowało drzew owocowych, łąki pokrywały wysokie trawy koszone kilka razy w roku, z których powstawało siano. Dziś mamy tuje, zabetonowane place i krótką trawę, którą kosi się raz w tygodniu. Taka sytuacja ma ogromne znaczenia dla właściwych proporcji ekosystemu.
Zmiany klimatu wywierają wielki wpływ na lasy. Podczas ciepłych zim w lesie jest pod dostatkiem wody, choć drzewa w tym czasie jej nie potrzebują. Z kolei wiosną i latem, gdy woda jest im potrzebna do życia, brakuje jej. Jednak skutków zmian klimatycznych jest więcej i nie wszystkie są oczywiste. Kiedyś szkodniki zimowały w ziemi, teraz...
Badacze z unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus Climate Change Service (C3S) opublikowali raport, który pokazuje, że niemal każdy miesiąc minionego roku przynosił kolejne rekordy temperatur.
Serwis Samorządowy PAP opublikował wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” z wartością Wskaźnika Jakości Życia dla każdej z 2477 gmin w Polsce. Racibórz uplasował się przed Rybnikiem i Nędzą, Jastrzębie-Zdrój i Wodzisław Śląski poza pierwszym tysiącem...
Premier Donald Tusk powołał nadbrygadiera dr. inż. Mariusza Feltynowskiego na stanowisko Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
9 stycznia miała miejsce nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie radnego Józefa Kubicy ze stanowiska Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Milena Fuchs jest otwartą, towarzyską dziewczyną. Niestety zmaga się z ciężką chorobą i potrzebuje naszej pomocy.
Oprócz podsumowania wydarzeń i spraw o charakterze społecznym, politycznym, kulturalnym, sportowym i kryminalnym przygotowaliśmy również zestawienie najważniejszych spraw, które związane były z rolnictwem w naszym regionie.
W najbliższą sobotę Kościół będzie obchodził Uroczystość Objawienia Pańskiego. Tradycyjnie już w wielu miejscowościach będą miały miejsce Orszaki Trzech Króli. Do udziału w wydarzeniu zaprasza również arcybiskup Adrian Galbas, metropolita katowicki.
W najbliższą niedzielę, 7 stycznia, na wodzisławskim rynku odbędzie się pierwszy w tym roku jarmark staroci. Impreza odbywa się tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Przepytaliśmy bohaterów naszych artykułów o sprawy świąteczno-noworoczne. Sprawdź, kto przynosi prezenty w ich domach, bez jakiej potrawy nie wyobrażają sobie wieczerzy wigilijnej, z kim chcieliby spędzić wymarzoną noc sylwestrową, czy też jakie mają postanowienia na Nowy Rok. Odpowiada Józef Sosnecki, radny powiatu wodzisławskiego i sołtys Olzy.
Społeczna lodówka znajduje się między innymi przy ul. Wałowej 30 w Wodzisławiu Śląskim, obok wejścia do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Lodówka jest otwarta 7 dni w tygodniu. Z żywności może skorzystać każdy, kto ma taką potrzebę.
Przepytaliśmy bohaterów naszych artykułów o sprawy świąteczno-noworoczne. Sprawdź, kto przynosi prezenty w ich domach, bez jakiej potrawy nie wyobrażają sobie wieczerzy wigilijnej, z kim chcieliby spędzić wymarzoną noc sylwestrową, czy też jakie mają postanowienia na Nowy Rok. Odpowiada Aleksandra Cmok, szefowa koła gospodyń w Bukowie...
20 grudnia po wieczornej mszy świętej społeczność ZAZ-u wspólnie z parafią Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śl. zaprosiła mieszkańców powiatu do wspólnego uroczystego kolędowania przy „Żywej Stajence”.
Sekretarz Stanu MSWiA Tomasz Szymański wręczył dziś powołanie Marka Wójcika na urząd Wojewody Śląskiego.
Na terenie Oazy Aktywności w Wodzisławiu Śląskim powstała żywa stajenka. W środę przy stajence zostanie zorganizowana wigilia dla mieszkańców oraz wspólne kolędowanie.
Od wielu lat w okresie świątecznym nie brakuje głosów o przemyślany zakup i adopcję zwierząt. Zdarza się, że pies, chomik czy kot zostaje wyrzucony lub podrzucony gdyż znudził się już dziecku, dla którego był kupiony. Z Barbarą Połednik ze Stowarzyszenia Koty, Psy i My rozmawiamy o adopcji i działalności samego stowarzyszenia.